Rakstā “Viļņu radītās izmaiņas Baltijas jūras krastos. Skaidro pētniece” tiek analizēta Baltijas jūras viļņu ietekme uz piekrasti, krasta erozijas procesi un to iespējamās izmaiņas nākotnē. Tāpat tiek aplūkoti dažādi viļņu veidi un to sezonalitāte, kā arī vēja virziena izmaiņu ietekme uz Latvijas piekrasti.
Viļņu veidi un to ietekme uz krastu
- Zemie viļņi – raksturīgi vasaras sezonā. Tie pienes smiltis krastam, un ūdens lēni iesūcas smiltīs. Tā kā atplūdi ir vāji vai gandrīz nav jūtami, šādi viļņi palīdz nostiprināt krasta zonu un veicina pludmales izplešanos.
- Augstie viļņi – biežāk sastopami rudenī un ziemā. Tie ir spēcīgāki un nes lielu ūdens masu, izraisot aktīvu smilšu izskalošanos un veidojot krasta erozijas kāples. Šāda erozija var būt ilgstoša un veicināt piekrastes ainavas izmaiņas.
Vēja un viļņu virzienu izmaiņas
Pētījumi rāda, ka kopš 1990. gadu vidus ir mainījušies viļņu veidošanās un vēja virzieni. Agrāk lielākās vētras ietekmēja atklātās Baltijas jūras piekrasti, taču tagad arvien vairāk tiek skarta arī Rīgas līča krasta zona. Ja nākotnē šī tendence turpināsies, Rīgas līča rietumu piekraste, kas pašlaik atrodas aizvējā, varētu kļūt par aktīvāku erozijas zonu.
Vētru intensitātes pieaugums
Pēdējos gados vētru intensitāte un biežums ir palielinājies. Spēcīgākas vētras izraisa lielākus viļņus, kas var apdraudēt plašākas piekrastes teritorijas. Ilgtermiņā tas var radīt būtiskas izmaiņas krasta līnijā, veicinot piekrastes eroziju un izmaiņas smilšu pārvietošanās procesos.
Rakstā tiek uzsvērta nepieciešamība pētīt viļņu un vētru ietekmi, lai izprastu un prognozētu krasta izmaiņas nākotnē, kā arī pieņemt efektīvus lēmumus krasta aizsardzībai.
Pilns raksts pieejams šeit: LSM.lv